امروزه بسیاری از ارگان ها و شرکت های دولتی دارای تعداد زیادی خودرو جهت انجام امور مختلف می باشند که در بسیاری از موارد واحد جداگانه ای وظیفه نگهداری و نظارت بر این خودروها را بر عهده دارد. با تمام نظارت و کنترلی که صورت می گیرد در مواردی بسیاری تخلفاتی توسط رانندگان انجام می گیرد که باعث کاهش کارایی سیستم و بروز حوادث می گردد.
نظارت بر خودرویی که برای ماموریت اعزام می گردد کار بسیار مشکلی است و نیاز به صرف هزینه بالا و نیروی کاری دارد به همین دلیل عموماً برای این کار به ساعت ورود و خروج اکتفا می شود و نحوه انجام کار برای واحد ناظر مبهم است. مثلاً مشخص نیست راننده از چه مسیری و با چه سرعتی حرکت کرده یا در کجا توقف داشته است.
با کمک GPS می توان نظارت بسیار دقیق تری بر روی خودروها  اعمال کرد و با اطلاعات بدست آمده امکانات موجود را بهتر مدیرت نمود. حال به نحوه انجام این کار می پردازیم.
همانطور که گفتیم اساس کار GPS تعیین موقعیت است، وقتی این دستگاه در خودرو نصب باشد موقعیت خودرو را در هر شرایطی تعیین می کند و با استفاده از مقدار حرکت خودرو در یک بازه زمانی مشخص می-تواند سرعت خودرو را نیز تعیین کند. تا اینجای کار موقعیت خودرو و سرعت آن مشخص شد، دستگاه¬های مختلف کارهای مختلفی بر روی این داده ها انجام می دهند که نتیجه پردازش این داده ها از طریق پنل نظارتی اطلاعات بسیار مفیدی از نحوه عملکرد ناوگان به ما میدهد.
ردیاب آنلاین خودرو
این دستگاه نیز دارای اصول کار اولیه تعیین موقعیت است با این تفاوت که آن را با استفاده از یک ارتباط بیسیم ارسال می کند. به این ترتیب از راه دور می توان از موقعیت خودرو و مسیر حرکت آن با خبر شد. یکی از متداول ترین راه های ارسال موقعیت خودرو استفاده از شبکه تلفن همراه می باشد که در این حالت سیم کارت درون دستگاه، اطلاعات را از راه های تماس، SMS یا GPRS(اینترنت تلفن همراه) ارسال می کند. اطلاعات ارسالی در قسمت گیرنده پردازش شده و به اطلاعات مورد نیاز برای کنترل ناوگان تبدیل می گردد. با توجه به هزینه بالای SMS در مقایسه با GPRS برای انتقال حجم مشابهی از اطلاعات، استفاده از انواع Online که اطلاعات خود را با استفاده از بستر GPRS ارسال می کنند بسیار فراگیر شده است.